Kiedy i jak wieszać flagę

Flaga Polski – najważniejszy symbol narodowy – to brzmi dumnie. Biało-czerwone barwy doskonale znają już przedszkolaki, chętnie eksponujemy je podczas wydarzeń sportowych, ale też rozumiemy ich powagę podczas uroczystości państwowych. I tak być powinno, również zgodnie z przepisami polskiego prawa. I choć większość z nas intuicyjnie traktuje polską flagę z szacunkiem, warto zapamiętać kilka oficjalnych regulacji, żeby nie popełnić niepotrzebnego błędu.

 

 

Kalendarz ważnych dat, przy których można powiesić flagę

Niektóre dni, w które wywieszamy flagę Polski są dla nas zupełnie oczywiste. Tak jest w przypadku ukochanego przez wszystkich „długiego weekendu” majowego 1–3 maja czy 11 listopada. Dla przypomnienia 1 maja – Święto Pracy, 2 maja – Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, 3 maja – Konstytucji 2 Maja, a 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości.

Pozostałe daty, kiedy obowiązkowo wywieszamy flagę, mogą dla niektórych być zaskoczeniem, co oczywiście nie zwalnia z konieczności wyeksponowania barw narodowych. Mamy więc jeszcze: 19 lutego – Dzień Nauki Polskiej, 1 marca – Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, 24 marca – Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, 14 kwietnia – Święto Chrztu Polski, 8 maja – Narodowy Dzień Zwycięstwa, 20 czerwca – Narodowy Dzień Powstań Śląskich, 12 lipca – Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej, 1 sierpnia – Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego, 31 sierpnia – Dzień Solidarności i Wolności, 19 października – Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych, 27 grudnia – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Warto spamiętać lub zanotować, w jakie święta wywieszamy flagę, zwłaszcza na budynkach użyteczności publicznej czy na blokach, ponieważ jej brak może zostać ukarany mandatem.

Wypunktowane daty w kolejności następowania

Styczeń:

W styczniu nie ma świąt narodowych obligujących do powieszenia flagi.

Luty:

  • 19 lutego - Dzień Nauki Polskiej,
  • 1 marca - Narodowy Dzień Pamięci„Żołnierzy Wyklętych”,
  • 24 marca - Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką,

Kwiecień:

  • 14 kwietnia -Święto Chrztu Polski

Maj:

  • 1 Maja - Święto Pracy,
  • 2 Maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej,
  • 3 maja - Konstytucji 3 Maja,
  • 8 maja Narodowy Dzień Zwycięstwa,

Czerwiec:

  • 20 czerwca - Narodowy Dzień Powstań Śląskich,

Lipiec:

  • 12 lipca - Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej,

Sierpień:

  • 1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego
  • 31 sierpnia - Dzień Solidarności i Wolności,

Wrzesień:

We wrześniu nie ma obowiązku wywieszania flagi.

Październik:

  • 19 października - Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych,

Listopad:

  • 11 listopada - Narodowe Święto Niepodległości,

Grudzień:

  • 27 grudnia - Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

 


 

W jaki sposób poprawnie powiesić flagę, by nie ująć jej majestatu?

Każdy z nas tysiące razy widział wywieszoną flagę Polski, ale okazuje się, że gdy trzeba to zrobić samemu, rodzą się pytania i wątpliwości. I słusznie, chwila refleksji i zdobycie niezbędnej wiedzy na temat regulacji prawnych jak wieszać flagę będą tu miały spore znaczenie. Nieprawidłowe wywieszenie flagi Polski oznacza jej znieważenie, a stąd prosta droga do grzywny.

Wywieszenie flagi państwowej – przepisy mówią jasno – powinno być wykonane w taki sposób, aby zajmowała pozycję uprzywilejowaną. Nie może więc być ona brudna, wystrzępiona, dotykać ziemi, wplątywać się w gałęzie, nosić napisów itp.

Nieprzestrzeganie tych reguł może, poza zniesmaczeniem, doprowadzić również do otrzymania mandatu.

Różnica pomiędzy wieszaniem flagi w poziomie, a w pionie

Wszyscy doskonale wiemy, że flaga Polski jest biało-czerwona. Co to jednak oznacza w praktyce? Wpływa to bezpośrednio na to w jaką stroną, czy raczej w jakiej kolejności kolory powinny po sobie następować po powieszeniu flagi. Dlatego też:

Wieszanie flagi o orientacji poziomej- to najczesciej spotykana orientacja flagi. W takim wypadku biały kolor znajduje się na górze, a czerwony na dole materiału.

Wieszanie flagi o orientacji pionowej - to nieco rzadziej stosowana orientacja, jednak dobrze wiedzieć również i w tym wypadku jak sobie poradzić. Zwyczajowo czytamy od lewej do prawej, jednak co jeśli wiatr akurat zmieni kierunek? Okazuje się, że temat został doskonale przemyślany. Otóż kolor biały umieszcza się po wewnętrznej strony mocowania (muru, masztu), a czerwony od zewnętrznej strony.

Wywieszanie flagi na balkonie

Jak zawiesić flagę na balkonie? Aby zrobić to naprawdę dobrze upewnij się, że spełniasz tych kilka punktów:

  • Najlepiej na drzewcu osadzonym w specjalnym uchwycie, gdzie będzie stabilnie przymocowany, tak aby flaga nie została zerwana przy silnym podmuchu wiatru
  • Flaga powinna móc swobodnie powiewać
  • Drzewiec powinien być umieszczony w stosunku 45 stopni do ściany budynku, co pozwala fladze dumnie unosić się na wietrze
  • Wykorzystaj orientację poziomą flagi (biały na górze, czerwony na dole)
  • Drzewiec nie powinen być osadzony w poziomie

Jak powiesić flagę na ścianie? Należy ją rozpostrzeć równomiernie, zwrócić uwagę, aby się nie przedarła w miejscu mocowania i wywiesić ją na wysokości linii wzroku lub wyżej, np. w tle za osobą przemawiającą na mównicy. 

Gdy zadajemy sobie pytanie, jak wieszać flagi, kolejność jest również ważnym zagadnieniem. Podstawowa zasada, to pierwszeństwo przed innymi flagami. Jeśli flagi państwowe są dwie, polska powinna znaleźć się po prawej stronie, jeśli trzy – w środku, jeśli jest ich wiele – jako pierwsza z lewej, pierwsza w szeregu. Podobnie jest, gdy mamy flagę Polski, a następnie, na prawo od niej flagi województwa, powiatu, gminy – aż po najmniejszą rangę. 

Wywieszanie flagi na maszcie

Gdy flaga jest umieszczona na maszcie można to zrobić wykorzystując orientację poziomą lub pionową. Pamiętaj jednak o zasadach kolejności kolorów, opisanych powyżej tj.: biały na górze lub - jeśli flaga jest pionowa - bliżej masztu. 

  • Flaga powinna być wciągnięta na szczyt masztu, do samego jego końca
  • Należy wciągać ją energicznymi ruchami

Pojawia się od razu pytanie: w jaki sposób opuszczać flagę?

  • Jednostajnym, spokojnym tempem, symbolizującym brak pośpiechu

 


Gdzie kupić flagę, która będzie odpowiednia?

Najważniejsze jest odpowiednie dobranie wymiarów do drzewca lub masztu, na którym chcemy flagę umieścić. Pamiętaj, że flaga powinna być odpowiednio napięta, czyli rozciągnięta, na miejscu jej umocowania - nie może być pofałdowana. Nie może być też zbyt mała bo będzie wyglądać groteskowo, co jest przeciwieństwem tego jak powinna się prezentować.

Dobierz flagę w odpowiednich wymiarach:

Flagi marszowe, flagi z drzewcem, nazywane też szturmówkami. 

Sprzedawana jako zestaw, flaga jest od razu zamontowana na drzewiec. Drukowana w orientacji poziomej. Flaga ta jest idealna do wykorzystania podczas marszów z uwagi na swój certyfikat trudnopalności B1, więc jest bezpieczna.

90 x 60 - Przejdź do produktu

110 x 70 - Przejdź do produktu

150 - 90 - Przejdź do produktu

Flagi prostokątne

100 x 200 cm - Przejdź do produktu

100 x 100 cm - Przejdź do produktu

Lub skonfiguruj własny wymiar na tej stronie: https://www.bannerstop.pl/produkty/flagi-beachflagi/flagi/flaga-pozioma.html



Kontakt