Prawidłowe naklejanie folii samochodowych - krok po kroku

Montaż folii samochodowej można wykonać bez pomocy profesjonalisty. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Możesz przeczytać, co to jest i jak prawidłowo zamontować folię samochodu w naszej instrukcji klejenia! Chcesz, aby wyklejanie zostało wykonane przez profesjonalistę? Poinformuj nas o tym a my znajdziemy odpowiedniego partnera do tego zadania.

 

 

Czyszczenie podłoża przed naklejaniem folii

Nawet jeśli powierzchnia wydaje się czysta, należy ją wcześniej wyczyścić w następujący sposób:

 • Oczyść potrzebny obszar wodą z mydłem. Następnie spłucz je czystą wodą. Na powierzchni nie może być już mydła.
 • Tłuste obszary wytrzyj alkoholem izopropanolowym lub benzyną ekstrakcyjną.
 • Osusz powierzchnię suchą szmatką lub czystym ręcznikiem papierowym, który nie pozostawia drobin, zanim alkohol lub detergent nie odparuje.

 

Metoda klejenia na sucho

Metodę tę należy stosować przy klejeniu do wypukłych i wklęsłych powierzchni, ponieważ jest to jedyny sposób kształtowania folii (np. nad nitami, przetłoczeniami lub obszarami falistymi). Najniższa temperatura, w której folia powinna być przyklejona do płaskiej lub lekko obciążonej powierzchni wynosi 10°C. Najniższa temperatura, w jakiej folia powinna być przyklejona do wypukłego podłoża, które wymaga deformacji folii, wynosi 18°C.

 

Klejenie drobnych napisów (<0,5 m².)

 1. Nanieś papier transferowy na napis. Następnie umieścić napisy, ale bez usuwania papieru podkładowego. Do tego celu należy użyć taśmy mocującej, np. malarskiej.
  Klebeanleitung
 2. Odklej taśmę mocującą na jednym końcu i usuń papier podkładowy.
  Klebeanleitung
 3. Teraz należy ponownie umieścić napis na podłożu za pomocą oznaczenia na taśmie mocującej. Teraz należy szybko i mocno dociskać folię, od środka na zewnątrz, wykonując nakładające się na siebie pociągnięcia.
  Klebeanleitung
 4. Usuń papier transferowy pod kątem 0° do 30°, równomiernie odrywając go od podłoża. Następnie nakłuj otwory w pęcherzykach powietrza uwięzionych między folią a podłożem, jeśli takie powstały.
  Klebeanleitung

 

Powierzchnie trójwymiarowe z przetłoczeniami i wypukłościami.

 1. Optymalna temperatura otoczenia i powierzchni dla takiego klejenia wynosi 18-25°C. Najpierw należy dokładnie oczyścić powierzchnię oraz usunąć tłuste pozostałości alkoholem izopropanowym.
  Klebeanleitung
 2. Folia jest nakładana na przetłoczoną powierzchnię za pomocą papieru transferowego. Papier transferowy zapewnia folii większą stabilność podczas pierwszych etapów klejenia. Uwaga: Nie jest możliwe klejenie na mokro!
  Klebeanleitung
 3. Na tym etapie papier transferowy powinien zostać usunięty z folii. W tym celu należy odkleić papier transferowy pod małym kątem.
  Klebeanleitung
 4. Podgrzać folię za pomocą ręcznej opalarki elektrycznej (temperatura powietrza: 250°C). Sama folia osiąga temperaturę ok. 60°C. W tej temperaturze aktywowany jest klej zawarty w folii. Pozwala to na uzyskanie maksymalnej siły klejenia. Uwaga: Aby uniknąć uszkodzeń, należy szybkimi ruchami rozprowadzać gorące powietrze nad folią z odległości ok. 20 cm.
  Klebeanleitung
 5. Teraz ostrożnie wpasuj palcem folię w środek wgłębienia. Pomocna będzie tu rękawiczka z tkaniny. Można również użyć miękkiego narzędzia.
  Klebeanleitung
 6. W miejscach, w których folia nie ma jeszcze kontaktu z podłożem, musi zostać ponownie podgrzewana.
  Klebeanleitung
 7. Delikatnie rozciągnij folię palcami, aż folia zostanie całkowicie przyklejona.
  Klebeanleitung
 8. Cały wydruk musi być teraz wciśnięty za pomocą rakli. Proces ten jest ważny w celu zwiększenia siły klejenia i uniknięcia podnoszenia w tych miejscach w przyszłości. Wszelkie istniejące pęcherzyki powietrza muszą zostać nakłute i wyciśnięte.
  Klebeanleitung
 9. Po zakończeniu klejenia należy jeszcze raz podgrzać folię (temperatura powietrza: 600-650°C). Proces ten musi być przeprowadzony dokładnie, ponieważ zwiększa on siłę klejenia i usuwa wszelkie naprężenia z folii. Napisy nie mogą być wystawione na działanie temperatury poniżej 10°C przez pierwsze 12 godzin po nałożeniu.
  Klebeanleitung

Jeśli grafika składa się z kilku brytów folii, druga folia może zostać nałożona na pierwszą z zachowaniem 20-30 minutowej przerwy między kolejnymi aplikacjami. W przypadku warstwy składającej się z kilku folii, ryzyko oderwania w trudnych miejscach naturalnie wzrasta. Również w tym przypadku, aby uniknąć ryzyka, konieczne jest podgrzewanie folii.

Siła klejenia na podłożach wykonanych z ABS, PP lub gumy jest zawsze niższa. Na takich podłożach nie należy się spodziewać trwałych połączeń przez długi czas.

Kontakt