Prawidłowe naklejanie folii samochodowych - krok po kroku
Montaż folii samochodowej można wykonać bez pomocy profesjonalisty. Należy jednak pamiętać o kilku kwestiach. Możesz przeczytać, co to jest i jak prawidłowo zamontować folię samochodu w naszej instrukcji klejenia! Chcesz, aby wyklejanie zostało wykonane przez profesjonalistę? Poinformuj nas o tym a my znajdziemy odpowiedniego partnera do tego zadania.
Czyszczenie podłoża przed naklejaniem folii
Nawet jeśli powierzchnia wydaje się czysta, należy ją wcześniej wyczyścić w następujący sposób:
- Oczyść potrzebny obszar wodą z mydłem. Następnie spłucz je czystą wodą. Na powierzchni nie może być już mydła.
- Tłuste obszary wytrzyj alkoholem izopropanolowym lub benzyną ekstrakcyjną.
- Osusz powierzchnię suchą szmatką lub czystym ręcznikiem papierowym, który nie pozostawia drobin, zanim alkohol lub detergent nie odparuje.
Metoda klejenia na sucho
Metodę tę należy stosować przy klejeniu do wypukłych i wklęsłych powierzchni, ponieważ jest to jedyny sposób kształtowania folii (np. nad nitami, przetłoczeniami lub obszarami falistymi). Najniższa temperatura, w której folia powinna być przyklejona do płaskiej lub lekko obciążonej powierzchni wynosi 10°C. Najniższa temperatura, w jakiej folia powinna być przyklejona do wypukłego podłoża, które wymaga deformacji folii, wynosi 18°C.
Klejenie drobnych napisów (<0,5 m².)
- Nanieś papier transferowy na napis. Następnie umieścić napisy, ale bez usuwania papieru podkładowego. Do tego celu należy użyć taśmy mocującej, np. malarskiej.

- Odklej taśmę mocującą na jednym końcu i usuń papier podkładowy.

- Teraz należy ponownie umieścić napis na podłożu za pomocą oznaczenia na taśmie mocującej. Teraz należy szybko i mocno dociskać folię, od środka na zewnątrz, wykonując nakładające się na siebie pociągnięcia.

- Usuń papier transferowy pod kątem 0° do 30°, równomiernie odrywając go od podłoża. Następnie nakłuj otwory w pęcherzykach powietrza uwięzionych między folią a podłożem, jeśli takie powstały.

Powierzchnie trójwymiarowe z przetłoczeniami i wypukłościami.
- Optymalna temperatura otoczenia i powierzchni dla takiego klejenia wynosi 18-25°C. Najpierw należy dokładnie oczyścić powierzchnię oraz usunąć tłuste pozostałości alkoholem izopropanowym.

- Folia jest nakładana na przetłoczoną powierzchnię za pomocą papieru transferowego. Papier transferowy zapewnia folii większą stabilność podczas pierwszych etapów klejenia. Uwaga: Nie jest możliwe klejenie na mokro!

- Na tym etapie papier transferowy powinien zostać usunięty z folii. W tym celu należy odkleić papier transferowy pod małym kątem.

- Podgrzać folię za pomocą ręcznej opalarki elektrycznej (temperatura powietrza: 250°C). Sama folia osiąga temperaturę ok. 60°C. W tej temperaturze aktywowany jest klej zawarty w folii. Pozwala to na uzyskanie maksymalnej siły klejenia. Uwaga: Aby uniknąć uszkodzeń, należy szybkimi ruchami rozprowadzać gorące powietrze nad folią z odległości ok. 20 cm.

- Teraz ostrożnie wpasuj palcem folię w środek wgłębienia. Pomocna będzie tu rękawiczka z tkaniny. Można również użyć miękkiego narzędzia.

- W miejscach, w których folia nie ma jeszcze kontaktu z podłożem, musi zostać ponownie podgrzewana.

- Delikatnie rozciągnij folię palcami, aż folia zostanie całkowicie przyklejona.

- Cały wydruk musi być teraz wciśnięty za pomocą rakli. Proces ten jest ważny w celu zwiększenia siły klejenia i uniknięcia podnoszenia w tych miejscach w przyszłości. Wszelkie istniejące pęcherzyki powietrza muszą zostać nakłute i wyciśnięte.

- Po zakończeniu klejenia należy jeszcze raz podgrzać folię (temperatura powietrza: 600-650°C). Proces ten musi być przeprowadzony dokładnie, ponieważ zwiększa on siłę klejenia i usuwa wszelkie naprężenia z folii. Napisy nie mogą być wystawione na działanie temperatury poniżej 10°C przez pierwsze 12 godzin po nałożeniu.

Jeśli grafika składa się z kilku brytów folii, druga folia może zostać nałożona na pierwszą z zachowaniem 20-30 minutowej przerwy między kolejnymi aplikacjami. W przypadku warstwy składającej się z kilku folii, ryzyko oderwania w trudnych miejscach naturalnie wzrasta. Również w tym przypadku, aby uniknąć ryzyka, konieczne jest podgrzewanie folii.
Siła klejenia na podłożach wykonanych z ABS, PP lub gumy jest zawsze niższa. Na takich podłożach nie należy się spodziewać trwałych połączeń przez długi czas.