INFORMACJE DOTYCZĄCE OBCIĄŻENIA WIATREM PRZY STOSOWANIU BANERÓW PVC Z SIATKI I FRONTLITU NA ZEWNĄTRZ

Jaki materiał w jakim celu?

Jeśli chcesz wydrukować banner, powinieneś najpierw pomyśleć o miejscu i czasie użytkowania, ponieważ istnieją różne materiały banerowe PVC do różnych zastosowań.

Zastosowanie na zewnątrz. Co należy wziąć pod uwagę: siatka czy baner?

Jeśli chcesz zamontować baner na zewnątrz, na przykład na zewnętrznej fasadzie, ogrodzeniu lub rusztowaniu, często pojawia się kwestia wagi i tego, czy baner wytrzyma wiatr i nie rozerwie się. Szczególnie w wietrznych porach roku baner może rozciągać się jak żagiel i jest poddawany ogromnym naprężeniom. Określane jest to również jako obciążenie wiatrem. Wpływ obciążenia wiatrem zależy w dużej mierze od rodzaju mocowania (patrz grafika).

Banner Befestigung mit Ösen und Spanngummis

Prawidłowo: Banery należy montować opaskami elastycznymi za wszystkie oczka. Rama fasadowa najlepiej nadaje się do montażu na elewacji budynku.

Siatka PVC jest materiałem perforowanym i dlatego przepuszcza wiatr. W związku z tym obciążenie wiatrem siatki jest znacznie mniejsze niż w przypadku pełnego Frontlitu lub Blockoutu. Ponieważ jednak materiał jest perforowany, druk często wydaje się nieco bledszy niż na frontlitach i trudniej jest odczytać małe elementy i drobny tekst. Motyw musi być oglądany z takiej odległości, aby oko nie zauważało już perforacji, a motyw stał się wyraźnie widoczny. Siatka nadaje się więc szczególnie do miejsc montażu, w których widz nie stoi bezpośrednio przed nim.

Mocowanie za pomocą elastycznych opasek w punktach zaczepienia może również pomóc w odciążeniu materiału. Mimo to ważne jest, aby zawsze napinać baner w możliwie wielu punktach mocowania (oczkach), aby obciążenie było rozłożone możliwie równomiernie. Ostatnim, ale nie mniej ważnym rozwiązaniem jest wzmocnienie krawędzi poprzez ich zgrzewanie lub, jeszcze lepiej, wzmocnienie taśmą gurtową, co jest idealnym rozwiązaniem przy montażu banerów na zewnątrz.

 

Jak długo może być używany baner z PVC?

Mesh Banner nach langjährigem Einsatz

Siatka po wielu latach użytkowania:
Materiał staje się kruchy, a kolory blakną.

PVC to tworzywo sztuczne, które staje się elastyczne i podatne na obróbkę dzięki tzw. plastyfikatorom. Plastyfikatory z czasem ulatniają się z materiału, powodując, że staje się on powoli kruchy i łamliwy. Im wyższa jakość plastyfikatorów, tym dłuższa trwałość materiałów. Niemniej jednak, im dłużej i bardziej ekstremalnie różnice temperatur latem i zimą oddziałują na materiał, tym szybciej staje się on kruchy i łamliwy. Dlatego też banery powinny być demontowane w czasie ekstremalnych mrozów i ekstremalnych upałów, aby zapewnić im dłuższy okres trwałości.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na długość okresu użytkowania jest odporność nadruku na promieniowanie UV. Chociaż w nowoczesnym druku cyfrowym stosuje się prawie wyłącznie farby odporne na promieniowanie UV, nawet one z czasem tracą swój blask i intensywność. Baner, który jest wystawiony na działanie palącego słońca przez większą część roku, będzie nadawał się do użytku przez krótszy czas niż ten, który wisi w cieniu. W naszym asortymencie rozróżniamy klasy jakości materiałów PVC i rodzaje nadruków "Standard" i "Premium". Informacje na temat użyteczności są jedynie wskazówką, jak długo materiał może przetrwać przy odpowiedniej pielęgnacji i przechowywania.

 

Kontakt